Spotkanie Autorskie Z Marią Czubaszek

4 listopada 2011 r. w sali multimedialnej odbyło się spotkanie z pisarką, dziennikarką, satyrykiem, autorką tekstów piosenek, scenarzystką, felietonistką ale przede wszystkim z niezwykle ciepłą i sympatyczną panią Marią Czubaszek. Pani Maria rozpoczęła pracę w radiu w 1950r. W 1966r. związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z tekstów satyrycznych, pisanych dla znakomitych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. W 1980r. ukazał się zbiór jej tekstów pisanych dla radia, telewizji i Szpilek. Pisała teksty piosenek do muzyki m.in. Wojciecha Karolaka, Andrzeja Dąbrowskiego, Henryka Majewskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego… Jest autorką sztuk m.in. Kwadrat, Roxy, Włącz kolor, Żona pana ministra, Przepraszam czy tu straszy. Zajmowała się twórczością dla telewizji, pisząc dialogi, scenariusze do filmów. Od 2010r. występuje w improwizowanym serialu Spadkobiercy. Prowadzi program internetowy Magia Magla – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Prowadzi także swój własny blog.

Podczas spotkania z wodzisławską publicznością pani Maria dała się poznać jako osoba niezwykle czarująca, z rozbrajającym dystansem do rzeczywistości i do samej siebie, bezbłędnie ujawniająca ludzkie słabostki i przywary z własnymi na czele. Historii opowiadanych przez panią Marię można słuchać godzinami, bowiem ma nieprzeciętne poczucie humoru i potrafi doskonale z niego korzystać. W jej towarzystwie nie sposób nie mieć uśmiechu na twarzy. To spotkanie z pewnością pozostanie długo w naszej pamięci!

“Każdy szczyt ma swój czubaszek”. Wyjątkowy wywiad z pierwszą damą polskiej satyry. Rozmowa dwóch wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej – Artur Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego. W tej niezwykłej książce – wywiadzie znajdą się nie tylko współcześnie przeprowadzone rozmowy, ale i fragmenty twórczości Marii Czubaszek. Niektóre z nich, “odnalezione w tapczanie”, przypomniane zostaną Czytelnikom po wielu latach. /www. kreatywa.blogspot.com/