Spotkanie Z Krzysztofem Spadło 5

Lata 20-te  XX w. Do ciężkiego, Centralnego Więzienia we Wronkach, trafia 22latek z wyrokiem dożywotniego więzienia. Jeden mały błąd zmienia całe, dotychczasowe życie, plany, marzenia młodego człowieka i wyznacza mu nowy rozdział z beznadziejną perspektywą. To tam przenosi nas bohater nowej powieści Krzysztofa Spadło – Skazaniec. Na pohybel całemu światu. Czytelnicy wodzisławskiej biblioteki mieli okazję spotkać się z autorem książki we wtorek, 8 kwietnia na pokazie filmu promującego książkę. Książka ukazała się równocześnie z nagranym audiobookiem co jest nowością na rynku wydawniczym. Autor, pochodzący z Rybnika porusza trudny temat świata zamkniętego, odizolowanego, rządzącego się własnymi prawami, hierarchią, układami. Bohater – narrator opowiada swoje losy na tle autentycznych wydarzeń historycznych mających miejsce w Polsce. m.in. napad na Cytadelę Warszawską, wspomnienie zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza,  czy narodziny polskiej waluty – złotego polskiego. Do więźniów docierały także strzępki wiadomości ze świata, chociażby użycie gazu podczas egzekucji w amerykańskim więzieniu… Spotkaniu z autorem towarzyszyła prezentacja dokumentu ze zdjęć do kręconego filmu, zdjęcia historyczne wronieckiego więzienia zderzone ze stanem obecnym obiektu. Interesując się historią  polskiego więziennictwa, autor dotarł również do archiwalnych zdjęć  więzienia w Berezie Kartuskiej a także w Świętym Krzyżu, gdzie swoją karę odsiadywał m.in. Sergiusz Piasecki autor „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy”. Autor zapowiada kolejne tomy serii „Na pohybel całemu światu” – na które z niecierpliwością czekamy!

A do lektury I części pt. „Skazaniec” zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych oraz do Działu Muzycznego gdzie dostępny jest audiobook czytany przez Leszka Wojtaszaka.