We wtorek 20 października 2009r. w sali multimedialnej MiPBP w Wodzisławiu Śl. odbyło się uroczyste zakończenie projektu "Zwierzęta w tarapatach czyli literackie ZOO" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu naszą bibliotekę odwiedziło 5 autorów: Izabella Klebańska, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małgorzata Flis oraz Łukasz Dębski. Spotkania odbyły się w bibliotece głównej oraz na filiach nr 10 w Zawadzie i nr 15 w Jedłowniku.

W ramach projektu dzieci brały udział w warsztatach plastycznych oraz spotkaniach muzycznych. Ogłoszono także konkursy: recytatorski "Wierszowane Zoo" oraz plastyczny "Ryby, żaby, raki", którego tematem były ilustracje do wierszy o zwierzętach autorstwa znanych polskich poetów. Na konkurs plastyczny wpłynęło 290 prac dziecięcych. W trakcie zakończenia projektu pani Aleksandra Chudzik – Zastępca Prezydenta Miasta oraz pani Ewa Wrożyna-Chałupska – Dyrektor MiPBP wręczyły nagrody autorom najciekawszych prac plastycznych.

Atrakcją zakończenia projektu był występ zespołu Siódme Niebo z Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem pani Blanki Chocyk oraz występ Teatru Wodzisławskiej Ulicy, którego aktorzy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Po części oficjalnej najmłodsi uczestnicy spotkania razem z opiekunami zostali zaproszeni do Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, gdzie można było zobaczyć wystawę nagrodzonych prac i gdzie czekał na wszystkich słodki poczęstunek.