W poniedziałek 26 października br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim miał miejsce finisaż wystawy fotografii autorstwa ks. Henryka Latosi – proboszcza wodzisławskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który okazał się prawdziwym magikiem makrofotografii.

Jak sam autor przyznał fotografia owładnęła nim już w czasach młodzieńczych. Uczył się sam metodą prób i błędów. Przeszedł wszystkie etapy rozwoju fotografii. Dobrze pamięta okropny zapach formaliny oraz trud zdobycia filmów, zwłaszcza kolorowych. W dobie „cyfry” z nostalgią jednak wspomina te czasy.

Wystawa jest owocem wielu długotrwałych fotograficznych „polowań” i „negocjowania” z owadami. Co ciekawe – większość uwiecznionych owadów nie pochodzi z tropikalnych dżungli, ale żyje na co dzień obok nas – w ogrodach, parkach, na cmentarzach.
Ich piękno, kolory i finezja budowy – niedostrzegalne dla nieuzbrojonego oka – są zdaniem księdza kolejnym świadectwem wspaniałości Boga.

Do zorganizowania publicznego pokazu fotografii namówiła go Dyrektor Biblioteki, Pani Ewa Wrożyna – Chałupska, oraz przyjaciel – również fotograf, specjalista od portretu – Pan Dariusz Langrzyk.

Wystawa w „Galerii pod fikusem” potrwa tylko do 2 listopada.