Profesor

Nie lada gratka dla wielbicieli talentu sióstr Brontë! Po raz pierwszy wychodzi po polsku "Profesor" – wczesna powieść Charlotte napisana jeszcze przed "Dziwnymi losami Jane Eyre", choć wydana w Anglii dopiero po śmierci autorki.
Tytułowy profesor to ambitny, młody mężczyzna, który wszystko, co osiągnął, zawdzięcza wyłącznie własnej pracy. William Cromsworth odrzuca swoje arystokratyczne dziedzictwo i wyjeżdża do Brukseli, by tam szukać szczęścia. Zatrudnia się jako nauczyciel języka angielskiego w żeńskiej szkole z internatem. Stanie się tu obiektem manipulacji ze strony dyrektorki – Zoraide Reuter. Kobieta, powodowana zazdrością, będzie usiłowała zniszczyć uczucie rodzące się między nim a jedną z uczennic.
"Profesor" to niezwykła opowieść o miłości a zarazem krytyka relacji damsko-męskich, które w epoce wiktoriańskiej niejednokrotnie sprowadzały się do walki o dominację. W książce znalazły się wątki autobiograficzne. Charlotte Brontë, podobnie jak jej bohater William, uczyła angielskiego w szkole w Brukseli. I także poznała radości i cierpienia związane z miłością. Zakochała się jednak w żonatym właścicielu szkoły, co nie mogło skończyć się szczęśliwie.