DĄBROWSKA MARIA - PRZYGODY CZŁOWIEKA MYŚLĄCEGO

Druga, po Nocach i dniach, epicka powieść wybitnej pisarki, Marii Dąbrowskiej. Powieść, pisana przez kilkadziesiąt lat i ostatecznie przez nią nieukończona, w swej finalnej wersji ukazała się dopiero po śmierci autorki. Przedstawia dzieje rodziny Tomyskich-Wochelskich, od lat przed I wojną światową aż po Powstanie Warszawskie.

Sama autorka o swojej książce w 1961, na łamach „Przeglądu Kulturalnego”, pisała tak: „Przygody człowieka myślącego to tytuł tymczasowy, podałam go na chybił trafił w umowie zawartej przed iluś tam laty… Zamierzam w niej zużytkować listy własne i cudze, dzienniki i pamiętniki drukowane albo przypadkiem znalezione w rękopisach; słowem, buduję tę rzecz trochę systemem zwanym w malarstwie »papiers collés«, a stosowanym przez Braque’a, Picassa i innych malarzy różnych odmian kubizmu, wklejających w swoje kompozycje czy dekompozycje form: druki, listy, kawałki tkanin i inne przedmioty z autentycznej, konkretnej rzeczywistości. Z tą różnicą, że u mnie żadnej dekompozycji form ani żadnego nowatorstwa nie będzie. Już nie jestem w stanie wyskoczyć z mojej starej skóry epickiej…”. Książka w formacie audio, czyta Halina Łabonarska.