Pokój[2]

W göteborskim hotelu odkryte zostały zwłoki młodej kobiety. Kiedy Erik Winter przybywa na miejsce zbrodni, przypomina sobie, że już wcześniej widział ten pokój. Był wtedy ma początku swojej detektywistycznej kariery i prowadził śledztwo w sprawie pewnej zaginionej kobiety. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Wszystkie tropy prowadziły donikąd. Komisarz jest przekonany, że przed osiemnastu laty przeoczył coś ważnego. Ponownie analizuje stare raporty policyjne. Co mu umknęło? Czyżby te dwie ofiary łączyło coś więcej niż tylko pokój numer 10? Wkrótce dochodzi do kolejnego morderstwa. Tropiąc przestępcę, Winter będzie ryzykował własne życie…

"Pokój numer 10" to siódmy tom cieszącej się dużą popularnością serii dziesięciu powieści kryminalnych, połączonych postacią komisarza Erika Wintera. Te trzymające w napięciu thrillery opowiadają o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Napisane z ironicznym dystansem, zmuszają do refleksji nad sprawami daleko odbiegającymi od sensacyjnej fabuły.
Ake Edwardson (ur. 1953 r.) ceniony autor kryminałów. Jako pisarz zadebiutował w 1995 r., przedtem pracował jako dziennikarz oraz wykładowca na Uniwersytecie w Göteborgu. W latach 1981-1982 był oficerem prasowym przy ONZ na Bliskim Wschodzie. Obecnie jest jednym z najpoczytniejszych szwedzkich autorów. Edwardson zdobył międzynarodowe uznanie, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Otrzymał liczne wyróżnienia, trzykrotnie został laureatem nagrody Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych. Na podstawie bestsellerowych powieści o komisarzu Winterze, w tym także "Pokoju numer 10", powstał serial telewizyjny. Filmy emitowano również w Polsce.