Kapelusz

Prości chłopi i arystokraci, awanturnicy i asceci, bohaterowie i odstępcy, artyści i rewolucjoniści – "Kapelusz cały w czereśniach" to saga rodu z Toskanii, którego członkowie nie bali się ulegać swoim namiętnościom i pasjom.
Wszystko zaczyna się w maleńkiej wiosce Panzano, położonej na malowniczych wzgórzach niedaleko Florencji. W 1773 roku Carlo Fallaci, dwudziestoletni syn najemnego rolnika, zamierza wyruszyć do Wirginii, by uprawiać tam drzewa oliwne i winorośl. Pomysł nie byle kogo, bo samego Thomasa Jeffersona. Przekorny los zechce jednak inaczej. Carlo zostanie w domu i dzięki temu historia potoczy się tak, jak się potoczyła… Caterina, rogata dusza, pewnego dnia założy kapelusz cały w czereśniach i wyjdzie za mąż za tego, kto nauczy ją czytać i pisać. Żeglarz Francesco dostanie się do islamskiej niewoli. Stanisław zginie w powstaniu krakowskim w 1846 roku. Antonio nie zostanie księdzem, gdyż zakocha się w Anastasii, ostatecznie jednak ożeni się z jej córką. Rzeźbiarz Giobatta będzie uczestniczył w krwawych bitwach pod Curtatone i pod Montanarą. Nieprawa córka hiszpańskiego granda podczas przerażającego sztormu straci aż czterech synów, a młodziutka baletnica po urodzeniu nieślubnego dziecka ucieknie z Włoch i w San Francisco poprowadzi dom publiczny… Dzięki wszystkim tym splotom okoliczności pewnego dnia na świat przyjdzie Oriana Fallaci. Lecz zanim tak się stanie, na ponad dziewięciuset stronach tej powieści z zapartych tchem śledzić będziemy niesamowite, barwne dzieje jej przodków oraz równie burzliwą historię Włoch czasów Napoleona, Garibaldiego i Wiktora Emanuela II.
"Kapelusz cały w czereśniach" to ostatnia, wydana już pośmiertnie, książka Oriany Fallaci, jednej z najbardziej znanych, bezkompromisowych i najodważniejszych publicystek XX wieku. Praca nad tą wielopokoleniową sagą i jednocześnie autobiografią zajęła pisarce 10 lat. Fallaci szukała informacji w archiwach, księgach metrykalnych, spisach katastralnych i wszelkiego rodzaju rejestrach. Dokładnie przestudiowała historię wielu dziedzin. Dzięki temu stworzyła powieść, którą można czytać także jako porywająca historię mody, obyczaju, medycyny, sztuki, kuchni, a nawet rolnictwa i botaniki kilku epok. Nic dziwnego, że książka "Kapelusz cały w czereśniach" odniosła tak wielki sukces: w samych Włoszech sprzedano pół miliona egzemplarzy.