HOSSEINI KHALED - TYSIĄC WSPANIAŁYCH SŁOŃC

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Bez wątpienia jedna z najwyżej ocenianych, najgłośniejszych, najchętniej czytanych powieści w 2007 roku. Niekwestionowany bestseller nr 1 w kilkudziesięciu krajach świata, sprzedany w imponującej ilości kilkunastu milionów egzemplarzy.

Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku jest historia dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubiają tego samego mężczyznę, despotycznego Pasztuna Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy ojciec zmusza ją do małżeństwa z wziętym szewcem z Kabulu, człowiekiem starszym od niej o trzydzieści lat. Druga bohaterka, Lajla, urodzona krótko przed rosyjską inwazją, marzy o podróżach i zdobyciu wykształcenia. Kiedy w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę, zostaje przygarnięta do domu Raszida i Mariam. Tam dochodzi do siebie po traumatycznych przejściach. Wbrew Mariam, Raszid poślubia ją w nadziei, że młodsza żona da mu upragnione dziecko. Pomimo początkowej wrogości, między kobietami rodzi się trudna przyjaźń. Rządy talibów wystawiają ją na bardzo ciężką próbę… Czyta Maria Peszek.