• 5 lutego 2017
LE GUIN URSULA K. - ZIEMIOMORZE 1. CZARNOKSIĘŻNIK Z ARCHIPELAGU

Pierwszy tom jednego z najznakomitszych cykli literatury fantasy!

Czarnoksiężnik z Archipelagu to opowieść o obdarzonym niezwykłymi magicznymi zdolnościami chłopcu imieniem Duny, którego przeznaczeniem było zostać jednym z najpotężniejszych czarnoksiężników Ziemiomorza. Jego magiczny talent odkryła ciotka, wiejska czarownica, i w tajemnicy przed wszystkimi przyjęła go na nauki. Przekazała mu całą swoją wiedzę o zielarstwie, znachorstwie, sztuce znajdowania, naprawiania i otwierania. Nauczyła go również słów Prawdziwej Mowy, które sama znała. Jednak dla Duny’ego był to zaledwie początek, pierwszy krok na drodze, którą miał kroczyć całe życie, na drodze magii.

To historia o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Jest to zarazem opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, opowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się z myślą o śmierci. Czyta Andrzej Ferenc.

Saga o “Ziemiomorzu” to nic innego jak opowieść o dojrzewaniu, o wyzbywaniu się młodzieńczej pychy i ducha rywalizacji, dorastaniu do wewnętrznej harmonii i mądrości, ale też zrozumienia ograniczoności ludzkich działań. Im większa moc i im większa władza, tym większa odpowiedzialność – przestrzega Le Guin. – „Wysokie obcasy”