• 3 grudnia 2019
Lipiński Wacław – Dziennik. Wrześniowa Obrona Warszawy

Wacław Lipiński, żołnierz Legionów Polskich, oficer Wojska Polskiego. Podczas obrony Warszawy, we wrześniu 1939 r., prowadził dziennik, w którym znalazło się wiele zapisów dotyczących życia codziennego oblężonej stolicy, a także ciekawe z punktu widzenia źródłowego opisy przebiegu odpraw i narad Dowództwa Obrony Warszawy i posiedzeń z przedstawicielami Komitetu Obywatelskiego.  Dziennik zrealizowano w nowej, ciekawej formule muzycznej z wykorzystaniem archiwalnych nagrań Polskiego Radia. Instytut Pamięci Narodowej przedstawia audiobook Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy Wacława Lipińskiego w niepowtarzalnej interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, uzupełniony o budującą klimat muzykę i nagrania archiwalne z września 1939 r. Publikacja zawiera dwie płyty: Płyta 1: Wacław Lipiński, Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy.  Płyta 2: Archiwalne przemówienia radiowe ppłk. Wacława Lipińskiego. Całość została uzupełniona o książeczkę (80 s.) z biogramem Wacława Lipińskiego, ilustrowaną zdjęciami Juliena Bryana z oblężonej Warszawy. Tekst opracowania: dr hab. Marek Gałęzowski.