• 6 lutego 2018
Montero Carla – Zimowy Wiatr Na Twojej Twarzy

Najnowsza i najbardziej osobista powieść autorki bestsellerowej Szmaragdowej Tablicy. Lata dwudzieste XX wieku. W górach Asturii rozbija się samolot – ta katastrofa odmienia życie pewnego mieszkańca wioski leżącej u ich podnóża. Bohaterowie tej poruszającej powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w hiszpańskiej Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku zdumiewających zbiegów okoliczności działają w polskim ruchu oporu – mamy tu Warszawę okresu okupacji, walkę w partyzantce, ucieczkę z transportu do Auschwitz. Nie wszyscy odnajdują się w nowym powojennym porządku. Zimowy wiatr na twojej twarzy to przejmująca panorama ludzkiego losu, z którego kpi wielka historia. Carla Montero, hiszpańska pisarka, jest absolwentką prawa i zarządzania w biznesie, jednak od zawsze uwielbiała pisać. Jej debiutancka bestsellerowa powieść Wiedeńska gra otrzymała nagrodę Círculo de Lectores. Szmaragdowa Tablica, jej druga powieść, także okazała się bestsellerem. Adam Bauman jest aktorem, lektorem, scenarzystą i autorem słuchowisk radiowych. W 1983 roku ukończył PWST w Warszawie. Występował w stołecznych teatrach: Nowym, Powszechnym, Polskim i na Woli, a także w Operze Śląskiej w Bytomiu i teatrach Wałbrzycha i Łodzi. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia oraz I i II Programem PR. Przez kilka lat współpracował także z TVP, TVN i telewizją Polsat jako scenarzysta i autor dialogów do różnych seriali telewizyjnych. Za scenariusz filmowy Potrójna misja o św. Andrzeju Boboli i losach jego relikwii w porewolucyjnej Rosji, w 2009 roku otrzymał główną nagrodę na Konkursie Scenariuszowym Hartley-Merrill.