Barbara Jonderko-Jagła studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki, Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na tej uczelni w 1985 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni prof. Lucjana Mianowskiego. W latach 1990-93 uczyła rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej oraz prowadziła społecznie galerię sztuki Towarzystwa Popierania Nauk i Sztuki “Impuls”, mieszczącą się w Szpitalu Górniczym w Bytomiu. Od 1991 do 1999 roku prowadziła galerię “Rynek” w Bytomiu, ukierunkowaną na promocję młodych artystów. W 1997 roku stworzyła w Bytomiu galerię “Od Nowa”. Obecnie prowadzi galerię “Od Nowa 2”.
W ciągu kilkunastu lat pracy w galeriach zrealizowała ponad dwieście wystaw twórców, wiele happeningów, koncertów muzycznych, promocji książek.
Od roku 1998 do 2001 współpracowała z ambasadą Polską w Laosie, organizując tam wystawy wybitnych artystów polskich. Była kuratorem licznych wystaw w galeriach innych polskich miast.

Jest laureatką Nagrody Prezydenta Bytomia. Napisała książkę “Artyści Bytomia”, będącą obszerną prezentacją tego środowiska plastycznego na przestrzeni lat 1945 – 2004.

Własną twórczość malarską prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Od lat jest wierna abstrakcji. W swych obrazach ukazuje świat poddany twórczej przemianie, nieustającej metamorfozie. Czasami bez trudu da się odczytać związek z pierwotną formą przyrody, która stała się dla artystki inspiracją. Często wyobraźnia malarki prowadzi nas w rejony, gdzie związek ze światem dotykalnym przestaje istnieć,
a kształt i barwa oddają wyłącznie uczucia i myśli.

Wystawa do obejrzenia do końca stycznia 2008r.