PRUS BOLESŁAW - ANTEK, GRZECHY DZIECIŃSTWA, KAMIZELKA

Antek. Głównym bohaterem jest kilkunastoletni Antek. Razem z matką, siostrą Rozalką i bratem Wojtkiem mieszkają na wsi nad Wisłą na terenie zaboru rosyjskiego. Jego ojciec zginął w wypadku zostawiając żonę w fatalnej sytuacji finansowej. Antek już jako 5-letnie dziecko musiał pracować i pomagać matce. Początkowo był świniopasem, jednak nie umiał skupić uwagi na pilnowaniu zwierząt, które szybko weszły przez to w szkodę. Antek najbardziej lubi wykonywać zabawki z drewna i ma do tego wielki talent, co jednak nie podoba się matce chłopca. Pierwszym jego dziełem był wystrugany z drewna wiatrak, zapewne z powodu fascynacji chłopca wiatrakiem obserwowanym przez niego po drugiej stronie rzeki. Przez stałe zajmowanie się majsterkowaniem i struganiem często nie dopełniał swoich obowiązków. Dla matki jest oczywiste, że z takiego „odmieńca” wyrośnie tylko nic nie wart darmozjad i pośmiewisko, a gdy chłopiec mawiał, że w przyszłości chciałby stawiać wiatraki, rodzina miała go za człowieka niespełna rozumu… Czyta Marek Walczak.

Grzechy dzieciństwa. Głównym bohaterem jest Kazio Leśniewski, syn dworskiego oficjalisty i młodo owdowiałej hrabiny. Kazio kipi nadmiarem energii życiowej. Kiedy polując na jastrzębia, podpala oborę, hrabina decyduje, że należy oddać chłopca do szkoły w mieście. W Siedlcach Kazio nie przykłada się zbytnio do nauki. Traktuje szkołę jako przedłużenie okresu zabaw. Liczy na pomoc kolegów. Któregoś dnia staje w obronie maltretowanego przez klasę garbuska Józia, zyskując wdzięczność i przyjaźń kaleki. Kazio bagatelizuje jednak te uczucia. Wkrótce potem Józio umiera po wypadku. Czyta Marek Walczak.

Kamizelka. Uznana przez znawców za jedną z najpiękniejszych i najważniejszych nie tylko w dorobku autora, ale także w całym okresie twórczości postyczniowej polskich pisarzy, do dziś wzrusza kolejne pokolenia. To ponadczasowa opowieść o miłości, szacunku i potrzebie duchowego wsparcia, które niekiedy każe nam posunąć się do kłamstwa. „Kamizelka” to nie tylko obowiązkowa lektura szkolna, ale również pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury polskiej.
Wersja audio „Kamizelki” to świetna okazja dla uczniów, którzy powinni zapoznać się z treścią noweli na zajęcia szkolne. To również wspaniała możliwość dla tych, którzy chcieliby posłuchać tej niezwykłej historii jeszcze raz, tym razem w wykonaniu profesjonalnego aktora, który doskonale oddaje klimat i niuanse tej historii. Czyta Marek Walczak.