Vaggi Varri. W Tundrze Samów. Ucho Rena

Książka ta, to dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, trekkerów wybierających te mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi-przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym. Książka otwiera serię „Dzikie Pola” która przybliża Czytelnikom miejsca i ich kulturę z różnych części świata.

Vaggi Varri. W tundrze Samów to podróż za koło podbiegunowe, do Laponii, mało znanej w Polsce krainy ciągle kojarzonej tylko z reniferami i św. Mikołajem. Autorzy za pomocą słów i fotografii przenoszą czytelnika na dziewicze szlaki parków narodowych Szwecji, gdzie przemierzając niezbyt znane tereny, rejestrują okiem przyrodnika i uchem muzyka unikalne obrazy. Oprócz niezwykłego opisu swoich trekkingów snują opowieści o Samach – mieszkańcach Laponii, ich skomplikowanej historii oraz bogatej tradycji.

To wszystko jest zilustrowane zarejestrowanymi odgłosami tundry i oryginalnym śpiewem joik Samów na dołączonej do książki płycie: UchoRena. Ilustracja muzyczna książki. Autorami nagrań są autorzy książki: Anna Nacher i Marek Styczyński, znani również jako duet Magiczne Karpaty (Magic Carpathians). Płyta zawiera 11 ścieżek dźwiękowych.

ISBN 978-83934455-9-2

Czas trwania płyty: 21’03 Numer katalogowy w bibliotece: 7959