Spotkanie Z Szołtyskiem 34

4 kwietnia 2017 w Bibliotece odbyły się dwa spotkania autorskie z Markiem Szołtyskiem. Pierwsze przeznaczone było dla dzieci, drugie dla dorosłej publiczności. Wielkanocne tradycje i graczki śląskie to tematy, które w sposób prosty i z poczuciem humoru próbował dzisiaj przybliżyć uczniom wodzisławskich szkół podstawowych Marek Szołtysek – znawca gwary i kultury śląskiej, autor wielu książek na temat tradycji i historii naszego regionu. Spotkanie podzielone zostało na dwie części – Pierwsza poważniejsza przybliżyła dzieciom zwyczaje i tradycję śląskiej Wielkanocy. Dzieci dowiedziały się między innymi kiedy i z czego robimy palmy na Niedzielę Palmową, jakich „instrumentów” używa się w kościele podczas ciszy Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, skąd się wywodzi tradycja otrzymywania prezentów w Niedziele Wielkanocną i jak to kiedyś w Lany Poniedziałek, z kulturą – bez wiader i butelek wody – polewano kobiety. W drugiej części już mniej poważnej, tematem stały się zabawy i zabawki śląskie. Uczniowie SP 1, SP 3 i SP 5 dowiedzieli się jak i z czego zrobić łuk szpulowy. Chłopców bardzo zainteresowała drewniana flinta. Dzieci dowiedziały się też, że muzykantom wystarczy grzebień i woreczek foliowy, a żeby pograć w fusbal to najpierw samemu trzeba  sobie wykonać piłkę ze szmat i trocin. Dla dziewczyn ważną informacją okazało się to jak zrobić szmacianą lalkę i jak ubrać ją w tradycyjny śląski strój, oraz z jakich elementów się składał.