Arabska[1]

Czwarty tom bestsellerowej serii, do której należą: "Arabska żona", "Arabska córka" i "Arabska krew". Tanya Valko kontynuuje swoją poruszającą opowieść o świecie muzułmańskim. W "Arabskiej księżniczce" zgłębia tajniki ludzkiej natury, uwarunkowane surowym prawem szarijatu. To wstrząsający opis przemocy, mordów i gwałtów, ale też książka ukazująca codzienność w arabskim kraju.
Poznajemy dalsze koleje życia Doroty – Polki, która w młodości poślubiła Libijczyka Ahmeda, oraz jej dorosłej córki, która teraz sama staje się matką. Tym razem ich dzieje splotą się z zawikłanymi losami saudyjskiej księżniczki Lamii. Kraj muzułmański przedstawiony tu został nie tylko z perspektywy Europejek, ale również rodowitych mieszkanek. Książka ukazuje starania arabskich kobiet o emancypację. Szukanie przez nie miejsca dla siebie w świecie rządzonym przez mężczyzn. Tanya Valko opisuje okrucieństwo, pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów.
Czy Dorota i Marysia w Arabii Saudyjskiej odnalazły szczęście? Czy mają możliwość realizowania swoich marzeń? Jak wydarzenia z przeszłości wpływają na ich codzienne życie? Czy mała Nadia jest kochanym dzieckiem? Dlaczego opływająca w bogactwa księżniczka postępuje tak, a nie inaczej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziemy na kartach powieści "Arabska księżniczka".
Tanya Valko to pseudonim literacki absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisarka była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP. Obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: "Libia od kuchni", "Życie codzienne w Trypolisie" oraz "Sahara – ocean ciszy". Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały pozycjami: "Dość odchudzania – czas na dietę" i "Nowoczesna książka kucharska". Cykl powieści, którego czwartym tomem jest "Arabska księżniczka", to wynik ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści.