Zapraszamy do obejrzenia wystawy z cyklu “Krajobrazy Śląskie” : Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza polsko-czeskiego w malarstwie i fotografii”.
Jest to wystawa prezentująca malarstwo i fotografie gminy Krzyżanowice, wykonane przez artystów – uczestników i gości plenerów w Krzyżanowicach w latach 2004-2007.
Prace ukazują piękno kościołów w Rychwałdzie, Tworkowie, Bieńkowicach ; pałace w Krzyżanowicach i Chałupkach oraz ciekawe plenery ziemi raciborskiej. Autorami prac są m.in. : Bernard Adamczyk, Henryk Goik, Grzegorz Utracki, Eryk Pudełko.

Celem działań malarskich było utrwalenie obiektów sakralnych (kościoły, kapliczki) pogranicza, a także promocja gminy nie tylko w kręgach artystycznych. Komisarzem pleneru, już po raz trzeci, był Bernard Adamczyk, nauczyciel z ZSO w Krzyżanowicach, artysta plastyk, znawca kultury i historii regionu. Prowadzącym i odpowiedzialnym za całokształt prac organizacyjnych pleneru był dyrektor GZOKSiT Grzegorz Utracki, koordynatorem Sabina Ciuraszkiewicz.
Ciekawostkę wystawy stanowi kuta antyrama Pokolenie kowali Jana Sochy z synem Robertem, ukazująca muzeum kowalstwa.