Spotkanie Autorskie Z Barbarą Kosmowską

“Niechciana, Buba i inne…”  9 września 2013 r.  o godzinie 9.00 w sali multimedialnej biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską. Pani Barbara Kosmowska jest osobą niezwykle otwartą, pełną ciepła, optymizmu i poczucia humoru. Podczas spotkania opowiadała o swoim życiu prywatnym i zawodowym. Mówiła o nowych pomysłach na powieści, różnicach pomiędzy pisaniem książek dla młodzieży i dorosłych. W swoich książkach pisarka podejmuje tematy trudne, problemy, które niejednokrotnie towarzyszą współczesnemu czytelnikowi. Autorka chce, aby czytelnik w jej książkach odnalazł zrozumienie, wsparcie i ukojenie. To jest jej recepta na dobrą książkę. Na spotkaniu wiele uwagi zostało poświęcone książce “Niechciana”, która opowiada o niechcianej ciąży, o tym, jak niełatwo jest być wrażliwą nastolatką w pozornie bezpiecznym świecie. Książka mówi o poznawaniu siebie i podejmowaniu trudnych decyzji, niezależnie od wieku. Na koniec spotkania zainteresowani zakupili książki, które autorka z przyjemnością podpisała. Spotkanie  zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Śląską pt. “Zabajani. Bajeczne manewry literackie”.

Barbara Kosmowska debiutowała jako licealistka w latach 70. XX w. na łamach nieistniejącego już czasopisma “Na przełaj“; w latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Jej pierwsza powieść Głodna kotka wydana została w roku 2000. W 2001 r. ukazał się Teren prywatny; w 2002 Prowincja, Gobelin i Buba; w 2003 W górę rzeki; w 2004 Niebieski autobus; w 2005 książka Myślinki. Napisała również powieści Puszka oraz Buba – sezon ogórkowy.
Kilka powieści zdobyło prestiżowe wyróżnienia: książka Teren prywatny, nazywana najbardziej kobiecą powieścią B. Kosmowskiej, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones (zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka) i przyniosła autorce sławę i popularność; trafiła też na Listę Bestsellerów A. Rostockiego drukowaną przez dziennik “Rzeczpospolita”. Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni (zorganizowanego przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina). Książka Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży.