W ramach projektu ”Zwierzęta w tarapatach czyli literackie zoo” , który dofinansowany jest ze środków MKiDN – mali czytelnicy z Wodzisławia Sl. spotkali się z autorką ich ulubionych książek o Gwizdku, Dżoku i Kaktusie – Panią Barbarą Gawryluk, pisarką, dziennikarka i tłumaczką z języka szwedzkiego

13 października 2009 r. o godz. 10.00 do sali multimedialnej biblioteki przybyły tłumy uczniów , wielbicieli pani Gawryluk.

Autorka mieszka w Krakowie, pracuje jako dziennikarka Radia Kraków, w którym prowadzi autorską cykliczną audycję o literaturze dla dzieci pt.: "Książka na szóstkę.

Uważa, że pisanie dla dzieci to rewelacyjny odpoczynek dla mózgu od codziennych newsów.

Sama pisze od kilku lat, chociaż myślała o tym już od dawna.

Pisarka woli pokonywać przeszkody niż chodzić na łatwiznę. Uwielbia muzykę Santany. Bardzo dobrze pływa. Jeździ też na rowerze, za to nigdy w życiu nie skoczy ze spadochronem.

Barbara Gawryluk mówi, że bohaterowie jej książek są tacy jak dzieci, które znajdują się wokół niej. Historie, jakie opisuje, są zabawne i pełne ciepła, autorka porusza w nich jednak trudne i ważne dla młodych czytelników problemy. Jej książki zyskały dużą popularność m. in. dlatego, że ma ona doskonałe wyczucie dziecięcej psychiki.

Miłym zaskoczeniem dla autorki była duża znajomość treści jej książek,

Młoda publiczność z zaciekawieniem słuchała opowiadania o zawodzie pisarza i pracy w radio. Niemałe zainteresowanie uczniów wzbudziły akcesoria dziennikarskie: magnetofon i mikrofon. Pani Barbara Gawryluk odpowiadała również na liczne pytania uczniów, min. skąd bierze pomysły do swoich książek i czy bohaterowie jej książek istnieją. Na koniec spotkania, jak to zwykle bywa, ustawiła się kolejka po autografy.

Następnie autorka udała się do filii nr 15 w Jedłowniku gdzie odbyło się nastepne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami.