W sobotę 19 listopada 2011 w bibliotece odbył się "Fantastyczny Finał", czyli prezentacje Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda. W programie zobaczyliśmy między innymi pokazy walk oraz  techniki samoobrony przy użyciu mieczy japońskich samurajów. Dzieci miały możliwość zapoznania się z tradycyjnym strojem oraz uposażeniem wojowników japońskich. Następnie przenieśliśmy się do świata Gwiezdnych Wojen – gdzie Lord Vader, Imperator oraz Obi-Wan Kenobi, przypomnieli genezę powstania kultowego filmu, najważniejsze postaci, fabułę oraz krótkie urywki najlepszych scen filmowych. Na zakończenie podróży do świata Gwiezdnych Wojen nasi goście zaprezentowali walkę na świetlne miecze, a później "bezpieczne" pojedynki mogli stoczyć uczestnicy sobotniego spotkania. Po emocjonujących potyczkach wstąpiliśmy do baśniowego świata Władcy Pierścieni, a tutaj przedstawiciele tego świata – elfy, wprowadziły nas w tematykę książki Tolkiena, przedstawiły fragmenty filmowej ekranizacji, a także pokazały różnice dotyczące mieczy jakimi posługiwali się bohaterowie trzech zaprezentowanych światów. Na zakończenie spotkania, w plenerze odbyły się próby strzelania z łuku.

Wszystkim finałowym atrakcjom towarzyszyła wystawa "Miłość i Wojna. Władca Pierścieni, Gwiezdne Wojny i Japonia w literaturze, filmie i kulturze." ulokowana w trzech działach biblioteki i prezentująca eksponaty z bogatego dorobku pasjonatów i hobbystów działających w Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda. Wysatawa prezentowana jest do końca listopada. Zapraszamy!