I to już koniec… 20 czerwca 2013 odbyło się ostatnie spośród ośmiu spotkanie autorskie w ramach projektu "Książka otwiera nam świat" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Naszym gościem był Łukasz Dębski – prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci. Mieszka i pracuje w Krakowie, jest organizatorem spotkań i imprez literackich, także dla małych czytelników. Łukasz Dębski jest laureatem nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa poprzez różnorodne formy promocji książki dla najmłodszych. Autor czynnie angażuje się w akcje społeczne, działa w fundacji Czas Dzieci, pomaga dzieciom z uboższych rodzin i terenów peryferyjnych w dostępie do kultury i sztuki.
Mimo upalnej pogody i gorącej atmosfery na zewnątrz, uczestnicy spotkania aktywnie uczestniczyli w proponowanych przez autora zabawach literackich i rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych. Widzowie mieli okazję wysłuchać fragmentów tekstów literackich w interpretacji autora, odbyli podróż po Francji, Hiszpanii, Italii, poznali Pampelunę i historię pizzy Margarita. Pan Łukasz przybliżył również młodzieży tajniki powstawania filmu rysunkowego, Dzieci zdziwił fakt, iż 10 minutowy film wymaga wykonania około pięciu tysięcy rysunków. Zgromadzona w bibliotece publiczność żywo i z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu, a na koniec ustawiła się w kolejce po dedykację i autograf do wcześniej zakupionych książek naszego miłego gościa.