Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim
zaprasza na spotkanie autorskie
z Markiem Sikorskim
25 marca 2014 godz. 10.00

Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych i autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury, w tym ostatnio wydanej pt. "Smok Wawelski. W kręgu mitu i historii".

NA TROPACH SMOKA WAWELSKIEGO. ROZWIĄZANIE HISTORYCZNEJ ZAGADKI

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długodz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka oraz spotkanie autorskie.