Dnia 26 marca 2007 – w kolejną rocznicę obchodów wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego – w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs wiedzy o Wodzisławiu Śląskim pt. „Wodzisław – historia miasta na przestrzeni dziejów”.

Konkurs został zorganizowany dla szkół ponadgimnazjalnych
w ramach obchodów 750 – lecia powstania miasta .
Równolegle z konkursem historycznym Biblioteka ogłosiła konkurs na najlepszą prezentację multimedialną promującą Wodzisław. Do udziału w konkursie wiedzy zgłosiły się trzy szkoły ponadgimnazjalne z Wodzisławia: ZSP im. ks. J.Tischnera, Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Technicznych.

Prezentacje multimedialne przedstawiły dwie szkoły: jedna osoba z ZSZ oraz 3 osoby z ZST. Jury w składzie : Katarzyna Szyroki –grafik komputerowy z UM , Józef Szymaniec – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego oraz Ewa Wrożyna –Chałupska – dyrektor Biblioteki najwyżej oceniło prezentację Marka Trojańskiego z Zespołu Szkół Technicznych, którą przygotowywał pod okiem pana Grzegorza Kamińskiego – nauczyciela tejże szkoły.

W konkursie wiedzy o Wodzisławiu , który składał się z kilku etapów, zwyciężył Bartłomiej SMOZIK z Zespołu Szkól Zawodowych ; II miejsce – Katarzyna PAWĘZKA z ZSP im.ks.J.Tischnera ; III miejsca – exequo – Agnieszka Chełmińska, Marzena Rosa – obie z ZSP im. ks.J.Tischnera oraz Anna Mrzygłód z ZSZ.

Pytania konkursowe oraz test eliminacyjny zostały przygotowane przez bibliotekarki przy merytorycznej pomocy Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu w osobach dyrektora Pawła Porwoła oraz archeologa Sławomira Kulpy. Wraz z dyrektor Ewą Wrożyną – Chałupską zasiadali również w jury konkursu.

Patronat nad konkursem objął Starosta Wodzisławski Jerzy Rosół, który był również obecny w czasie trwania rywalizacji.

Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim, Proboszcz Parafii WNMP w Wodzisławiu Śląskim oraz Księgarnia ORBITA z Rybnika.