30 wrzesnia 2009 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu  Śl.  został zakończony projekt "Literacka Wiosna nad Odrą", który był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa „Przekraczamy granice”.  Projekt rozpoczął się 20 kwietnia 2009 i trwał  5 miesiecy.

Poprzez spotkania autorskie z polskimi i czeskimi pisarzami i ilustratorami książek zaprezentowaliśmy  literaturę polską i czeską zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych , zorganizowaliśmy  wystawy, spotkania czytelnicze, dyskusje nad książką, wykłady o polskiej i czeskiej literaturze współczesnej.

Gościliśmy  min. Wandę Chotomska, Beatę Ostrowicka, Marcina Pałasza , Marka Szołtyska, DarineKrygiel, Grzegorza Kasdepke, Ewę Stadtmuller.

Pisarze prezentowali swoją twórczość zarówno w bibliotece wodzisławskiej, jak również

w Karvinie w Bibliotece Regionalnej.

Zwieńczeniem całości projektu było wydanie folderu oraz kalendarza . W kalendarzu  wykorzystano ilustracje dzieci nagrodzonych w konkursie który nosił tytuł „W prezencie dla…książki”, a jego tematem była ilustracja do książki autora który gościł w Wodzisławskiej Książnicy. Folder i kalendarz otrzymali uczestnicy projektu: przedstawiciele Urzedu Miasta, który był wnioskodawca projektu, dzieci , które wzięły najbardziej liczny udział w  spotkaniach, otrzymali go również nauczyciele i opiekunowie oraz wszyscy którzy wzięli udział po stronie czeskiej czyli dyrektor i bibliotekarki Regionalnej Książnicy w Karvinie, pracownicy Oddziału Literatury Polskiej w Karwinie, goście którzy wzięli udział w spotkaniach i są stałymi czytelnikami Biblioteki w Czechach.

Wstęp na wszelkie imprezy  odbywające się w ramach projektu projekt "Literacka Wiosna nad Odrą",  był  wolny.