Spotkanie Autorskie Z Jarosławem Kretem

W przepełnionej ( ok. 120 osób) sali multimedialnej MiPBP w Wodzisławiu odbyło się spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem, podróżnikiem i pisarzem, Jarosławem Kretem.

Jarosław Kret wielokrotnie przebywał w Indiach. Na spotkaniu w Bibliotece które odbyło się przy okazji promocji jego książki pt. “Moje Indie”, dziennikarz, podróżnik – wspominał swoje podróże, opowiadał o kulturze, muzyce, społeczeństwie, religii. W jego oczach widać było fascynację tym krajem i tęsknotę (do czego się przyznał). Indie, które opisuje w swojej książce to kraj kolorowy, tętniący życiem, tolerancyjny i tak odmienny od europejskich wyobrażeń, że prawie nierzeczywisty.

“Moje Indie” to znakomite połączenie opowieści przygodowo-podróżniczej z osobistym pamiętnikiem autora, który mieszkał tam przez kilka lat. To, o czym pisze, widział, słyszał, posmakował, poczuł i zrozumiał – trudno o lepszego przewodnika po egzotycznych dla nas obyczajach, kulturze, czy kuchni. Zwłaszcza, że Kret, wyjątkowo bystry obserwator, opowiada plastycznie, lekko i z humorem.

Dla wielu z nas obraz tego kraju kojarzy się z nędzą, brudem, upałem. Indie opisane przez Jarosława Kreta to kraj wielu barw, tolerancyjny, zamieszkiwany przez bardzo otwartych ludzi. Tłum zgromadzony w bibliotece z zaciekawieniem słuchał opowieści podróżnika m.in. o podobieństwach Indii i Polski, obrządku palenia wdów, swojej indyjskiej miłości, świętych krowach i kropkach na czole Hindusek.

Spotkanie było wzbogacone slajdami z fotografiami wykonanymi podczas wizyt na Półwyspie Indyjskim. Na licznych zdjęciach widzieliśmy m.in. mieszkańców w barwnych strojach oraz bogatych ozdobach, zwierzęta, architekturę, świątynie indyjskie. Po tej prezentacji nadszedł czas na pytania ze strony zgromadzonych na sali gości, a następnie kilkumetrowa kolejka po autograf i wspólne zdjęcie. Podróżnik (oblegany głównie przez kobiety) podpisywał książki i pozował do zdjęć do ostatniego chętnego.