BAŁUCKI MICHAŁ – BIAŁY MURZYN

Przyzwyczajeni jesteśmy do powieści, w których opisywane są historie “sprzedanych w małżeństwo” kobiet. Tym razem sprzedany został biały mężczyzna… Mezalians, który staje się dramatyczną podstawą prawdziwego uczucia. Powieść została sfilmowana w 1939 roku. Książka do słuchania w interpretacji Ryszarda Nadrowskiego.

Michał Bałucki (1837 – 1901) – powieściopisarz i komediopisarz. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Po ukończeniu krakowskiej szkoły św. Barbary i gimnazjum św. Anny zapisał się na wydział matematyczno-fizyczny, a następnie historyczno-literacki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywnie uczestniczył w organizacjach spiskowych w Galicji, chociaż sam nie wziął udziału w postaniu styczniowym. W 1863 roku za działalność konspiracyjną został aresztowany i skazany na rok więzienia.

Bałucki przyjął postawę pozytywistów i w swojej twórczości propagował hasła związane z tym nurtem. W satyryczny sposób atakował galicyjską arystokrację, a także wykpiwał zapatrzone w nią mieszczaństwo. Inscenizacje utworów Bałuckiego do dnia dzisiejszego są wystawiane na deskach teatrów polskich. To komedie charakterów okrzyknięte “rarytasem dla publiczności”. Wśród nich są m. in.: “Radcy pana radcy”, “Emancypowane”, Grube ryby”, “Dom otwarty”, Ciężkie czasy”, Klub kawalerów”.