DSCN9755

 Na dzisiejszych zajęciach za pomocą prostych doświadczeń dzieci mogły się przekonać czym są antyutleniacze. Do tego doświadczenia potrzebne nam było jabłko i sok z cytryny. Za ich pomocą mogliśmy się przekonać że witamina c zawarta w soku cytryny (która jest naturalnym antyutleniaczem) spowodowała, że posmarowana nim połówka jabłka nie utleniła się i długo pozostała niezmieniona i możemy jej używać także do konserwa żywności.

Drugie doświadczenie to próba „wyprania brudnych pieniędzy” za pomocą wody i soku cytryny. Nasi mali chemicy przekonali się, że sama woda nie poradzi sobie z brudem. Dopiero sok z cytryny skutecznie pozbył się nalotu z miedzianych monet. Przekonaliśmy się, że dzięki kwasowi z soku cytrynowego możemy otrzymać błyszczącą czystą miedź.

Po doświadczeniach chemicznych przyszła pora na zabawę z dźwiękiem do której wykorzystaliśmy opakowania po jogurtach i baloniki, które posłużyły nam do samodzielnego wykonania instrumentu perkusyjnego. Dzięki tej zabawie dzieci przekonały się że w zależności od napięcia membrany naszego membranofona, możemy uzyskać inną częstotliwość – zmieni się wysokość dźwięku. Jutro zapraszamy do kuchni gdzie odsłonimy tajniki zdrowego żywienia.