Fundacja Klucz

Joseph Conrad – Jądro ciemności

Czy w każdym z nas drzemie prawdziwe zło? Gdzie leżą granice ludzkiego okrucieństwa? Autobiograficzna powieść Josepha Conrada o jego podróży do Kongo, która doczekała się dwóch adaptacji filmowych. Prosta z pozoru fabuła staje się tłem do ukazania prawdziwego oblicza kolonializmu przełomu XIX i XX wieku, w którym nie chodziło o niesienie przysłowiowego kaganka oświaty ludom Afryki, lecz o ich wyzysk i zniewolenie. Czyta Tomasz Kosiorek.

Stefan Żeromski – Echa leśne

Po upadku powstania styczniowego grupa mężczyzn spotyka się, by załatwić urzędowe sprawy związane z podziałem lasu. Nowela, której bohaterowie cofają się pamięcią w czasy powstania styczniowego. W tym utworze pisarz chciał oddać hołd powstańcom poległym za ojczyznę, których dawne męstwo, odwaga i honor sprawiają, że nawet najwięksi nikczemnicy spośród Polaków pod wpływem wspomnień o powstańcach odzyskują na krótko godność i przypominają sobie o swojej narodowości. Czyta Marek Barbasiewicz.

Stefan Żeromski – Rozdziobią nas kruki, wrony

Tematem opowiadania jest śmierć powstańca z 1863 roku, który w trakcie przewożenia broni dla oddziału powstańczego zostaje złapany i zabity przez Moskali. Jego porzucone zwłoki zostają zbezczeszczone najpierw przez zwierzęta, a potem przez biednego chłopa. Wymowa ideowa tego dramatycznego tekstu jest związana nie tylko z bohaterstwem powstańca. Stefan Żeromski demaskuje mit o powstaniu jednoczącym we wspólnej walce szlachtę i chłopów. Za przyczynę klęski wskazuje brak tożsamości narodowej chłopów. Autor w przemawiający do wyobraźni sposób ukazał śmierć Szymona Winrycha. Czyta Marek Barbasiewicz.

Czas trwania płyty: DAISY Numer katalogowy w bibliotece: 376