HASEK JAROSLAV - OPOWIEŚCI Z PIWIARNI

Opowieści z piwiarni to wybór krótkich tekstów mistrza czeskiego humoru, podzielony na cztery części – Piwo generalskie, Piwo policyjne, Piwo wyborcze oraz Piwna mieszanka firmowa.

Życiorys artystyczny największego czeskiego kpiarza to nie tylko jego koronne dzieło Przygody dobrego wojaka Szwejka. Napisał on także imponującą liczbę tysięcy humoresek, opowiadań i satyr. W Opowieściach z piwiarni degustujemy różne “kufle piwa” stawiane szwejkologom i haszkologom w postaci nasyconych ostrą satyrą polityczną opowieści i humoresek.

I tak Piwo generalskie to opowiadania, których echo daje się słyszeć w Przygodach… Znalazły się tu utwory w klimacie szwejkowskim, pojawia się nawet Szwejk we własnej osobie. Możemy degustować też Piwo policyjne, jako że ówczesne policyjne raporty z napisem “Dotyczy: Jaroslav Hasek” do dziś zalegają archiwa komisariatów w Czechach, Słowacji, Austrii, na Węgrzech i w Rosji. Nie gorsze jest też Piwo wyborcze – gatunek, który doskonale smakował i Hasek czerpał z tej beczki ostrą satyrę polityczną całymi wiadrami. Piwna mieszanka firmowa jest też przedniej jakości. Gadulstwo piwoszy i niebywały talent do niewiarygodnych skojarzeń autora to świetnie “nawarzone piwo”. Śmiejmy się więc do woli! Czyta Cezary Żak.