Fundacja Klucz

Mendel Gdański

Utwór powstał w 1890 roku. W okresie tym pozytywistyczne, wzniosłe hasła asymilacji Żydów uległy zatarciu. Narastała nieufność i wrogość wobec wyznawców judaizmu. Od wczoraj jakiś niepokój panuje w uliczce. Stary Mendel dziwi się i częściej niż zwykle nakłada krótką fajkę, patrząc w okno. Tych ludzi nie widział on tu jeszcze. Gdzie idą? Po co przystają z robotnikami, śpieszącymi do kopania fundamentów pod nowy dom niciarza Greulicha? Skąd się tu wzięły te obszarpane wyrostki? Dlaczego patrzą tak po ścianach? Skąd mają pieniądze, że idą w pięciu do szynku? Czyta Elżbieta Kijowska.

Dym

Nowela opublikowana została po raz pierwszy w 1890 roku na łamach czasopisma Kurier Codzienny. W 1893 roku wydano ją ponownie w zbiorze Na drodze. Tłem do napisania noweli stała się huta “Bankowa” w Dąbrowie Górniczej, w której pracował zięć Marii Konopnickiej. W noweli ukazana została wzajemna, bezinteresowna miłość matki i syna. Oboje wiodą skromne życie w mieście. Syn, Marcyś, pracuje jako kotłowy w fabryce, z komina której wydobywa się tytułowy dym. Matka spędza całe dnie wyczekując powrotu syna z pracy. Marcyś jest dla niej całym światem, bez niego byłaby całkowicie samotna. Toteż bardzo troszczy się o chłopca, odstępując mu nieraz swoją porcję obiadu. Syn darzy ją szacunkiem i jest jej wdzięczny. Pewnego dnia w fabryce dochodzi do wybuchu, w wyniku którego Marcyś ginie. Czyta Hanna Kinder-Kiss.

Na jagody

Poetycka baśń napisana w 1903 roku dla najmłodszych czytelników. Mały chłopiec, Janek, udaje się do lasu w poszukiwaniu jagód. Napotyka na swej drodze leśne zwierzęta, poznaje wreszcie Krasnala – Jagodowego Króla. Razem z nim udaje się do tajemniczej, wspaniałej krainy, do której zaproszone mogą być tylko dzieci – istoty o radosnej, pozbawionej zawiści i złych zamiarów duszy. Chłopiec poznaje też zacną panią Borówczynę, wraz z jej okazałym orszakiem panien i kawalerów. W tym niezwykłym miejscu przeżywa niezapomnianą przygodę. Czyta Hanna Kinder-Kiss.

O Janku Wędrowniczku

Mały wędrowiec wybrał się w szeroki świat – hen pod las! Pogawędził z panią Marcinową, Zosią, która pasała owieczki, zwiedził kasine gospodarstwo, był we młynie, a z synami dróżnika wybrał się nad rzekę. Po dniu pełnym przygód, powrót do domu przez las, to nie taka prosta sprawa. Jednak zawsze można liczyć na oddanego psa Azora… Czyta Elżbieta Kijowska.

O siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi

Jeśli chcielibyście poznać zwyczaje krasnoludków i odwiedzić ich niezwykłe królestwo, koniecznie sięgnijcie po baśń Marii Konopnickiej. Co prawda właśnie jest lato i małe stworzonka właśnie ochoczo wyszły spod ziemi, gdzie na co dzień mieszkają, aby pomóc kilku osobom w potrzebie, ale autorka zadbała o to, aby słuchacze mogli poznać kilka krasnoludkowych tajemnic. Oraz oczywiście sympatycznego Koszałka-Opałka. Czyta Hanna Kinder-Kiss.

Czas trwania płyty: DAISY Numer katalogowy w bibliotece: 781, 782, 783