• 31 sierpnia 2019
Poranek Z Chustą 15

Podsumowanie “Akcji Lato 2019”

w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim

W ramach “Akcji Lato 2019” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbyły się zajęcia w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.  Cykl lipcowych spotkań w Bibliotece – „Bajkowa karuzela” – rozpoczął i zakończył się spektaklem teatralnym – „Nowe przygody Doktora Dolittle” oraz „Wilk i zając”. Przedstawienia w wykonaniu aktorów teatru KRAK-art cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Zajęcia organizowane w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży opierały się na promocji czytelnictwa – zapoznaniu najmłodszych z literaturą dziecięcą. „Bajkowa karuzela”, czyli czytanie książek na kolorowej chuście, m.in. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „Ciocia Jadzia” Elizy Piotrowskiej. Po czytaniu, na dzieci czekało mnóstwo zadań związane z przeczytaną historią – najczęściej była to praca plastyczna m.in.: „Arbuzowa tęcza” – która powstała z pomalowanych farbami zielonych części arbuza, „Malowana stonoga”- malowanie stóp farbami i odciskanie ich na kolorowym papierze. Prócz pracy plastycznej, wykonywanej przez dzieci w Wypożyczalni, odbywały się gry i zabawy ruchowe w Parku Miejskim. Tam też dzieci miały okazję malować chodniki kolorową kredą, kolorować kolorowanki, spacerować i bawić się wspólnie na placu zabaw. Zajęcia prowadzone w kolejnym miesiącu wakacji, toczyły się pod nazwą „Fit wakacje z fit książką”. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się co to: zdrowe odżywianie – co jeść, a czego nie; aktywny tryb życia, joga itp. Po przeczytaniu opowiadań: „Bose stópki: joga dla dzieci”, „Pan Kuleczka”, „Wielka kanapka z dżemem”, „Kura, która tyła na diecie”, dzieci wykonywały smaczne prace np.: „Kanapki marzeń”, „Owocowe szaszłyki”- najmłodsi samodzielnie robili kanapki z dżemem i kroili owoce sezonowe, które później z chęcią zajadali. Odbywały się również zajęcia, podczas których dzieci pracowały w grupach – powstałe zbiorowe prace na dużych arkuszach papieru wyróżniała kreatywność i bogata wyobraźnia. Nie brakowało gier i zabaw z chustą animacyjną na świeżym powietrzu. Na zakończenie Wakacji w Bibliotece uczestnicy zajęć zostali poczęstowani lodami.

Również filie miejskie zorganizowały imprezy dla dzieci w ramach “Akcji Lato w bibliotece”. Na Filii nr 9 Kokoszyce odbyły się zajęcia plastyczne pt: “Kwiaty, owoce – kolorowe wydzieranki”, “Ilustracja do przeczytanej bajki”, zabawy edukacyjne pt: ” Przysłowia i rebusy”, gry i zabawy integracyjne, Filia nr 13 na os. XXX-lecia przygotowała cykl zajęć pod hasłem “Tajemnica biblioteki”, w ramach których odbyły się zabawy i zagadki kryminalne “Biuro detektywistyczne”, zajęcia plastyczne “Portret pamięciowy”, zabawy integracyjne “Tajemnica wyścigu”. W ramach zajęć dzieci poznawały tajemnice zawodu detektywa i biura kryminalnego, odczytywały odciski palców, uczyły się szyfrować wiadomość. W trakcie zajęć prowadziły samodzielny wykonany Dziennik detektywa. Na Filii nr 15 Jedłownik dzieci brały udział  w zajęciach literacko-plastycznych pt: “Księga dżungli”, “Czarodziejski imbryczek”, “Basaminka”.

Ogółem w ramach “Akcji Lato 2019” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim oraz w podległych filiach odbyło się 35 wydarzeń. Udział wzięło 467 dzieci.