NEWERLY IGOR - ZOSTAŁO Z UCZTY BOGÓW

Wspomnienia z lat spędzonych w Rosji – najpiękniejszych, bo lat młodości. To autobiograficzna opowieść o czasach młodzieńczych, początkowo spędzonych w Białowieży. Następnie Igor wraz z rodziną wyemigrował do Rosji. Dojrzewanie i wchodzenie w dorosłość Newerlego odbywa się na tle rewolucji.

Autor wspomina swoje heglowskie ukąszenie komunizmem, a następnie ideologiczną ewolucję. Opisuje swoje zafascynowanie komunizmem, które graniczyło z obsesją, a następnie bolesne rozczarowanie. Newerly po kilku latach ucieka z Rosji do Polski, gdzie układa sobie życie bez dalszego kontaktu z rodziną. Do końca przyświeca mu motto, które zawarł w swojej książce: Im mniej wiedzy, tym więcej pewności. Czyta Jan Peszek.

Audiobook z serii Mistrzowie Słowa. Biblioteka Gazety wyborczej.