• 11 października 2021
Noc Bibliotek 2021 9 — Kopia

W piątek 8 października miało miejsce wydarzenie Noc Bibliotek Blisko CiebieCzytanie wzmacnia. Główną atrakcją imprezy było spotkanie z podróżnikiem i fotografem Robertem Gondkiem, który opowiadał o swoich wielokrotnych wyprawach do Afryki.

Tak autor opisywał swoje egzotyczne podróże: Gdy marzę o Afryce wyobrażam sobie przede wszystkim wspaniałą przyrodę: góry, lasy, sawannę, pustynię, zwierzęta i ocean. Na safari moich marzeń wybieram się do Kenii i Tanzanii. Wędruję na pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Zdobywam górę Meru, z której podziwiam najładniejszy afrykański wschód słońca. Nocą wchodzę na wulkan Ol Doinyo Lengai. Podróżuję po zachwycających Parkach Narodowych: Serengeti, Tarangire, Amboseli, Lake Manyara. Podziwiam widoki. Spotykam zwierzęta: słonie, zebry, nosorożce, lwy, lamparty, gepardy. Są tuż obok. Jestem świadkiem Wielkiej Migracji antylop gnu w rezerwacie Masai Mara. Fotografuję ptaki. Pływam po jeziorze Naivasha w poszukiwaniu bielików. Z ukrycia obserwuję flamingi, dudki i żołny. Odwiedzam masajskie wioski w rejonie Highlands i buszmenów nad jeziorem Eyasi. Spaceruję po zatłoczonych ulicach Aruszy, Nairobi i Stone Town na Zanzibarze. Smakuję tropikalne przysmaki: trzcinę cukrową, bananowe piwo, ananasy i jackfruita. A na koniec odpoczywam na plażach Zanzibaru. Tak wygląda safari moich marzeń, będące wynikiem sześciu podróży do Kenii i Tanzanii, o którym chciałbym opowiedzieć.

Zarówno przed, jak i po spotkaniu była możliwość zakupu książek Roberta Gondka, pocztówek z afrykańskimi fotografiami oraz oryginalnych t-shirtów.

Uczestnicy wydarzenia, słuchając wspaniałych opowieści, delektowali się aromatem kawy, którą serwował Rafał Adamek, Mistrz Polski Barista oraz trener Grupy Procaffe, dzieląc się również wiedzą na temat gatunków i sposobów jej parzenia. Świeżo paloną kawę można było również nabyć na stoisku.

O pozytywnej mocy kamieni opowiadała Bogna Kaczmarczyk z Zireael’s Jewellery – intentional & handmade, której biżuterię intencjonalną, tj. łączącą deficyty i potrzeby ludzi z zasobami, jakie znajdują się w minerałach, można było zakupić. Kolczyki, pierścionki czy bransoletki wyplatane metodą makramy – z odpowiednio dobranymi kamieniami, mogą mieć właściwości kojące i łagodzące, ale mogą również spotęgować potrzebne nam wibracje.

W strefie lokalnych wystawców gościliśmy także Monikę Piasecką z Destylarni olejków eterycznych oraz Donatę Nowak z Mirra Kosmetyki. Promowane produkty dobierane są z niezwykłą dbałością o skład  roślinnych specyfików oraz ich pochodzenie.

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych.  W ramach strefy dla dzieci w Czytelni zostały zorganizowane warsztaty bębniarskie, które poprowadził perkusista Andrzej Żydek. Ponadto w Wypożyczalni dla Dzieci  i Młodzieży odbył się seans filmowy Operacja człowiek w czerni. Dzieci obejrzały kryminał familijny twórców słynnego Biura Detektywistycznego Lassego i Mai o parze młodych detektywów. Dla uczestników wydarzenia przygotowany został poczęstunek: popcorn, napoje oraz pizza.

Czytanie wzmacnia… Zmysły, zdrowie, słownictwo, empatię, znajomość świata. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu Noc Bibliotek – Blisko Ciebie. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych partnerów projektu Biblioteka BLISKO Ciebie, którzy pomogli nam w przygotowaniu Nocy Bibliotek, a są to: Robert Gondek, Bogna Kaczmarczyk, Andrzej Żydek, Rafał Adamek, Monika Piasecka, Donata Nowak.

Projekt Biblioteka Blisko Ciebie został zrealizowany przez:

  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
  • Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.
  • Narodowe Centrum Kultury