• 10 lutego 2020
P. Porwoł 1

Dnia 5 lutego odbyło się spotkanie autorskie ze znanym i cenionym historykiem Pawłem Porwołem, byłym dyrektorem miejskiego Muzeum. Licznie zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z jego najnowszą książką Zapomniane zdroje wód siarkowych i kopalnia siarki. To kolejna publikacja autora dotycząca historii lokalnej, wydana w cyklu Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego przez Starostwo Powiatowe. Tytuł poświęcony jest XIX-wiecznej historii uzdrowisk Sophienthalerbad w Zawadzie oraz Wilhelmsbad w Kokoszycach. To niezwykle cenna pozycja dokumentująca zdrojową historię okolic Wodzisławia. Przy braku dokumentów źródłowych do pisania swojej pracy autor wykorzystywał lokalne kroniki, zapiski oraz artykuły z czasopism ubiegłego wieku. Obok uzdrowiska Wilhelma powstała również kopalnia siarki, jednak zasoby nie były wystarczające i kopalnię zamknięto w 1886 roku.

Więcej interesujących wiadomości na niniejszy temat można przeczytać w zaprezentowanej na spotkaniu publikacji. Zapraszamy do lektury! Pozycja dostępna jest w naszym księgozbiorze oraz w filiach Biblioteki!