Fundacja Klucz

Monika Szwaja – Dom na klifie

W typowych romansach zawsze jest tak: ona spotyka jego (lub on ją), potem się zakochują, coś im przeszkadza, ale w końcu odbywa się wesele i żyją długo i szczęśliwie. W “Domu na klifie” zawarcie małżeństwa jest potrzebne ze względów praktycznych: młoda kobieta chce założyć rodzinny dom dziecka, a do tego musi mieć męża. Kandydatem staje się sympatyczny prawie czterdziestolatek, z wykształcenia psycholog, który do tej pory nie uprawiał żadnego zawodu dłużej niż trzy lata. Poznajemy go jako dziennikarza szczecińskiej telewizji. Czy jest coś, co może połączyć tych dwoje? Czy małżeństwo zawarte w konkretnym celu, jak spółka handlowa, ma sens? Czy rodzinny dom dziecka Zosi i Adama w ogóle powstanie… i czy zdoła przetrwać?

Krystyna Kofta – Krótka historia Iwony Tramp

Porywająca historia zbuntowanej nastolatki i zarazem pierwsza polska powieść internetowa, współtworzona przez internautów – rówieśników bohaterki. Iwona ma wielkie marzenia, jest młoda i podobnie jak czeska emigrantka o tym samym nazwisku zamierza zajść daleko. Na początek pragnie wyrwać się z prowincjonalnego miasteczka, w którym dorastała. Chce uciec od sfrustrowanych rodziców, demonicznych braci i amantów od siedmiu boleści. Ma dosyć szkoły, która jest jedynie źródłem cierpień, i kolegów, z którymi nie potrafi się porozumieć. Trafia do wielkiego miasta. Poznaje jego mroczne strony oraz ludzi, potężnych i niebezpiecznych, którzy dyktują tu prawa. Iwona nie ma zamiaru stać się ich ofiarą. Postanawia stanąć ponad prawem. Powieść Krystyny Kofty to baśń ery Internetu. Intrygująca historia ambitnej nastolatki jest przypowieścią wykorzystującą tradycyjne baśniowe opozycje: dobra i zła, winy i kary oraz miłości i nienawiści.

Izabela Sowa – Zielone jabłuszko

Połowa lat osiemdziesiątych. Polska pogrążona w kryzysie i szarej beznadziei. Ania Kropelka mieszka z prababcią, babcią, dziadkiem i kotem Dziurawcem w małym, cichym, trochę nudnym miasteczku. Każdy tutaj żyje życiem innych i marzy o ucieczce za ocean, ale niewielu decyduje się na ten krok. Wolą czekać na cud. Tylko mamie Ani się udało. Jednak Ania nie chce wyjeżdżać. Kocha swoje miejsce na ziemi.

Czas trwania płyty: DAISY Numer katalogowy w bibliotece: 398
Czas trwania płyty: DAISY Numer katalogowy w bibliotece: 399