• 4 listopada 2022

Izabela Rudzka - wystawa 1

 

WYSTAWA JEDNEGO OBRAZU
ODBICIA CZASU HISTORII WODZISŁAW ŚLĄSKI 1922-2022

Prezentowany obraz, autorstwa prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej
jest twórczym i malarskim upamiętnieniem
100-tnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.

 

Autorka obrazu, prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka, jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno- Artystyczny w Kaliszu.
Obraz powstał w ramach autorskiego projektu artystyczno- naukowego „Odbicia czasu historii- malarski przekaz pejzażu tożsamości narodowej”, który realizowany jest przez artystkę na terenie 3. województw: opolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Na realizację tego projektu autorka otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2022. Głównym celem projektu jest stworzenie malarskiego przekazu tożsamości narodowej rejonu Górnego Śląska jako artystycznej retrospekcji śląskich powstań narodowo-wyzwoleńczych (1919-21) i okresu plebiscytowego na Śląsku w 100-tną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski (1922 rok).
W ramach projektu powstało 7. obrazów namalowanych przez prof. Izabelę Rudzką w nowatorskiej, autorskiej technice łączącej w sobie malarstwo strukturalne, fotografię archiwalną i techniki grafiki cyfrowej, odnoszących się do 7. miejsc związanych z działaniami podczas III powstania śląskiego oraz okresu plebiscytowego i uroczystości związanych z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski : Bytom, Chorzów, Gliwice, Góra św. Anny/ Leśnica, Katowice, Kędzierzyn- Koźle, Wodzisław Śląski.
W swoich obrazach autorka prezentuje pejzaż tych miejsc wraz z archiwalnymi fotografiami Górnego Śląska.
Obraz „Odbicia czasu historii- Wodzisław Śląski 1922-2022” inspirowany jest współczesnym widokiem z lotu ptaka na centrum miasta malarsko zinterpretowanym przez artystkę oraz fotografiami historycznymi z Wodzisławia Śląskiego z okresu 1920-22. Obraz namalowany w technice malarstwa akrylowego na płótnie oraz grafiki cyfrowej o wymiarach 80 x 100 cm.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia – 15-30 listopada 2022