Szołtysek 2017 (12)

11 grudnia w Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Markiem Szołtyskiem, znawcą gwary i kultury śląskiej, autorem wielu książek. Śląskie Boże Narodzenie i związane z nim zwyczaje  to tematy przewodnie dzisiejszego spotkania. W sposób prosty i z poczuciem humoru autor starał się  przedstawić uczniom szkół podstawowych śląskie tradycje. Dzieci dowiedziały się m.in. o historii Św. Mikołaja, poznały historię śląskiego Dzieciątka, zdaniem autora to najważniejszy element śląskiej kultury. Dzieci mogły się także dowiedzieć jakie potrawy są ważne na wigilijnym śląskim stole, a makówki to najstarsza śląska świąteczna potrawa. Autor opowiedział także o innym ważnym  święcie – Barbórce, jej historii, a także jak się je obchodzi. Na zakończenie dzieci mogły zakupić książkę a także otrzymać autograf.