20 marca 2012r. w sali multimedialnej MiPBP w Wodzisławiu Śl. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Powiatowych Eliminacji do 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nagrody wręczał wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego Dariusz Prus oraz gość specjalny – pani Ewa Lipska.  Laureaci konkursu – tutaj.

Ewa Lipska gościła na zaproszenie Starostwa Powiatowego. Wicestarosta Dariusz Prus przywitał wspaniałą poetkę, przybliżając jej twórczość i osiągnięcia zgromadzonej publiczności. Na spotkaniu poetka prezentowała wiersze pochodzące z różnych tomików poezji m. in. "Pomarańcza Newtona", "Miasteczko Świat" oraz "Pogłos". Młodzież oraz dorośli zadawali różnorodne pytania: jak być poetą we współczesnym świecie?, czy można utrzymać się pisząc?, skąd czerpać inspiracje do swojej twórczości?…, na które Ewa Lipska bardzo chętnie odpowiadała, dzieląc się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami. Jedna z uczestniczek spotkania mile zaskoczyła naszego gościa, mówiąc o swojej pracy magisterskiej pisanej na temat twórczości poetki, co skłoniło naszego gościa do kolejnych ciekawych wspomnień. Spotkanie zakończyło się gorącymi brawami oraz pamiątkowym podpisywaniem tomików poezji.

                                                                   

Ewa Lipska studiowała malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracowała w Wydawnictwie Literackim (1970-1980), współredagowała miesięcznik literacki "Pismo" (1981-1983) i pełniła funkcję wicedyrektora i dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu. Od 1990 r. jest współpracownikiem "Dekady Literackiej". Laureatka wielu nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich (1973), PEN-Clubu (1992), Fundacji im. Jurzykowskiego (1993), Nagrody Miasta Krakowa (1979), im. Andrzeja Bursy (1997) i "Odry" (2004). Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE za tomy Ja (2004) i Gdzie indziej (2006). Mieszka w Krakowie i w Wiedniu.