Spotkanie Z Marianem Hudkiem – Zdobywcą Korony Ziemi

5 listopada 2010 r. o godz. 18.00 w Sali Multimedialnej Biblioteki spotkali się miłośnicy wędrówek wysokogórskich, aby po raz kolejny spotkać się z Marianem Hudkiem i jego kolegami – Piotrem Lillą oraz Dariuszem Mildnerem, członkami Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego. Tym razem wystawa oraz projekcja filmowa dotyczyła ostatnich wypraw Klubu:  na Elbrus – najwyższy szczyt Europy oraz Mount McKinley – najwyższy szczyt Ameryki Północnej.

Było to zarazem  spotkanie podsumowujące zdobycie Korony Ziemi przez Mariana Hudka, który wejściem na Mount McKinley zakończył kilkuletni projekt zakładający zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Poza wystawą fotograficzną, himalaiści  przedstawili również film nakreślający drogę ku Koronie Ziemi.

Sala wodzisławskiej Biblioteki jak zwykle pękała w szwach. Panowie z wielką pasją ale i pokorą wobec potęgi gór  komentowali zarejestrowane na filmie momenty z życia w trakcie zdobywania wysokogórskich szczytów.

Marian Hudek jest dziewiątym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Jak sam mówi, na początku zawsze są marzenia, a potem trzeba je próbować zrealizować.

Jego fascynacja górami narodziła się późno, bo kiedy skończył 30 lat… 17 lat temu

We wrześniu 2005 roku zdobył Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp i Europy, potocznie nazywany Dachem Europy. Powrót w Himalaje był znowu dla niego niezapomniany- w 2006 roku zdobył ośmiotysięcznik Cho Oyu, co tylko utwierdziło himalaistę, by pójść „za ciosem”. Rok później wyprawił się na Mount Everest. – To niewątpliwie góra o najwyższym stopniu trudności, pod każdym względem. W 2008 roku zdobył Kilimandżaro w Afryce. W 2009 roku zdobył 4 z 9 szczytów Korony Ziemi! Były to kolejno: Mount Vinson na Antarktydzie, Aconcagua w Ameryce Południowej, Piramida Carstensz i Góra Kościuszki w Australii i Oceanii. W lutym 2010 roku przyszła pora na Elbrus, by w maju po raz kolejny udowodnić, że marzenia są po to, by je realizować.

Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał kalendarz na 2011 ze zdjęciami z wyprawy oraz płytę CD z filmem dokumentującym zdobycie Korony Ziemi.