W środę 6 maja 2009 r. o godz. 9.30 gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu był autor książek dla dzieci – Marcin Pałasz. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Literacka wiosna nad Odrą" (projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa "Przekraczamy granice").

Marcin Pałasz urodził się w 1971 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Niedoszły astronom. Pracując w agencji reklamowej napisał dla swojego chrześniaka Opowieści z Krainy Potworów, 2004. Po tym udanym debiucie zaczęły powstawać kolejne, pełne humoru książki oraz słuchowiska radiowe dla dzieci i młodzieży. Marcin Pałasz młodym czytelnikom znany jest między innymi z takich książek jak: "Opowieści z krainy Potworów", "Straszyć nie jest łatwo", "Heca nie z tej Ziemi", "Wakacje w wielkim mieście", "Kosmiczna awantura", "Bardzo dzikie historie" . Ponadto jest autorem licznych słuchowisk radiowych: "Skąd się biorą duchy?", "Złośliwiaki", "Zielony Kapturek", "Porwanie", "Polowanie" i innych. Nominowany do nagrody "Książka Roku 2004" Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY za książkę Straszyć nie jest łatwo, 2004. Laureat wyróżnienia w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2007. Członek Polskiej Sekcji IBBY.

Jak sam mówi – „ ..Spotkania autorskie są dla mnie czymś ogromnie ważnym, a zarazem bardzo sympatycznym. Dzięki nim mam kontakt z moimi Czytelnikami, zaś Oni mogą poznać mnie – jako pisarza, ale przede wszystkim jako zwykłego człowieka (z dużym poczuciem humoru!) Niezależnie od miejsca, moi młodzi Czytelnicy zadają mnóstwo pytań dosłownie na każdy temat, na które staram się sumiennie odpowiedzieć. A pytania bywają naprawdę różne, możecie mi wierzyć!” .

W trakcie spotkania panowała pogodna, wesoła atmosfera. Autor opowiadał dzieciom o swoich fascynacjach twórczych, skąd czerpie pomysły na tematy kolejnych książek a także o swoich przezabawnych przygodach życiowych. Dzieci były zachwycone ! Na zakończenie autor chętnie składał dedykacje i autografy na zakupionych przez uczestników spotkania książkach, a dzieci z żalem opuszczały spotkanie, gorąco zapraszając gościa ponownie.