HASEK JAROSLAV - PRZYGODY DOBREGO WOJAKA SZWEJKA

Klasyka literatury czeskiej, antywojenna satyra i kpina z biurokracji. Dla posiadaczy poczucia humoru i dla tych, którzy z uporem twierdzą, że go nie mają.

Przygody dobrego wojaka Szwejka to przesycona ironią i absurdem opowieść o praskim sprzedawcy psów (“pokracznych kundli”, których rodowody fałszował), mającym prawdziwy talent do wpadania w najdziwaczniejsze tarapaty i wydostawania się z nich obronną ręką. Cóż z tego, że na podstawie niewinnej rozmowy przy piwie został oskarżony o zdradę stanu? Nie ma nic, co mogłoby zaskoczyć Józefa Szwejka i zepsuć mu nastrój.

Na życzenie śledczych główny bohater uprzejmie przyznaje się do wszystkiego (łącznie z zabójstwem arcyksięcia Ferdynanda), nie traci pogody ducha, gdy trafia do szpitala dla obłąkanych, ani gdy zostaje wysłany na front I wojny światowej. Więzienie, salę sądową, szpital, wojskowe koszary – wszystko podziwia z ciekawością turysty.
I chociaż w trybach wojskowo-biurokratycznej machiny państwowej zdaje się być nikim, okazuje się, że w konfrontacji z jego sposobem myślenia to właśnie ludzie wyżej postawieni czują się zdezorientowani. Ze swoją dziwaczną szczerością, dosłownym traktowaniem wszystkich poleceń, anegdotami przytaczanymi nie w porę i nonsensownymi komentarzami Szwejk sprawia wrażenie idioty, ale być może są to tylko pozory?

Występują: Piotr Adamczyk, Artur Barciś, Marek Bargiełowski, Jacek Braciak, Stanisław Brudny, Janusz Bukowski, Adam Ferency, Marek Frąckowiak, Piotr Fronczewski, Jarosław Gajewski, Wieńczysław Gliński, Edyta Jungowska, Krzysztof Kowalewski, Władysław Kowalski, Irena Kwiatkowska, Gustaw Lutkiewicz, Henryk Machalica, Piotr Machalica, Sylwester Maciejewski, Jan Matyjaszkiewicz, Wiesław Michnikowski, Małgorzata Niemirska, Marek Obertyn, Sławomir Pacek, Włodzimierz Press, Jan Prochyra, Witold Pyrkosz, Jacek Rozenek, Krzysztof Stroiński, Maciej Szary, Krystyna Tkacz, Marcin Troński, Krzysztof Wakuliński, Wojciech Wysocki, Janusz Zakrzeński, Wiktor Zborowski.

Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 29