LIGOCKA ROMA - DZIEWCZYNKA W CZERWONYM PŁASZCZYKU

Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu Lista Schindlera, kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki – to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton. Książka została przetłumaczona na dwadzieścia dwa języki, przeczytana przez ponad milion czytelników na całym świecie. Czyta Maja Ostaszewska.

Ta przejmująca, wspaniale opowiedziana historia jest hołdem złożonym wszystkim dzieciom oszołomionym przez horror, niesprawiedliwość i politykę, których nie mogły zrozumieć i za które nie ponoszą odpowiedzialności. – Thomas Keneally, autor Listy Schindlera

W fascynującej książce Ligocka, uznana artystka, scenografka i projektantka kostiumów, kuzynka Romana Polańskiego, stawia czoło swoim wspomnieniom, wspomnieniom młodej polskiej Żydówki, z okresu II wojny światowej. (…) Książka, która już stała się bestsellerem za granicą, powinna zostać zakupiona zarówno do publicznych, jak i akademickich bibliotek. – „Library Review”