• 24 lipca 2018
SCHOENBERG ROBERT J. – AL CAPONE

Legendą stał się jeszcze za życia. Jego nieposkromione ego, inteligencja i zwierzęca siła łatwo oddziaływały na masową wyobraźnię i uczyniły go ikoną popkultury. Do dziś ucieleśnia nieprawomyślną, mroczną wersję spełnionego amerykańskiego snu. Jego barwne życie nadal inspiruje twórców kina i literatury. Ale filmowe pościgi i strzelaniny to ledwie część tej historii. Robert J. Schoenberg przedstawia znakomicie udokumentowaną, odartą z mitów, biograficzną opowieść o Alu Capone – biznesmenie, którego nawet najkrwawsze decyzje miały racjonalne uzasadnienie i wewnętrzną logikę. Biznesmenie, któremu największe życiowe wyzwanie rzucił specyficzny amerykański system polityczno – prawny czasów prohibicji. To mogłaby być wielka powieść o tym, jak syn biednego fryzjera i szwaczki z Neapolu, zbudował w Ameryce wielkie przestępcze imperium. Tymczasem to najprawdziwsza, napisana z pasją, wspaniała i bodaj najpełniejsza biografia Gangstera Wszechczasów, na tle epickiej panoramy Ameryki lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Czyta Robert Jarociński.