Simons

We wszechogarniające okrucieństwo wojny wplecione są losy siedemnastoletniej Tani Mietanowej zakochanej w Aleksandrze. Lecz nie jest to tylko powieść o miłości, jak wielu mogłoby sądzić. Są to także losy mieszkańców Leningradu, opowieść wojenna, kreśląca mechanizmy totalitaryzmu, a także studium jednostki zdanej tylko na siebie. O tym, czy młoda dziewczyna poradzi sobie w samym centrum „imperium zła” opowie nam znakomita polska aktorka Dominika Ostałowska.

Tytuł powieści nie bez powodu odnosi do poematu Puszkina, gdyż tak, jak Eugeniusza i Paraszę ogarnia żywioł wojny i miłości, tak też się dzieje z Tatianą i Aleksandrem, złączonych i zarazem rozdzielonych przez wydarzenia II wojny światowej.

Paulina Simons, autorka znanej powieści pt. „Tully”, jest wnuczką emigrantów z Rosji Sowieckiej, którzy przeżyli tam wojnę, zna zatem realia i okrucieństwo tamtych czasów (Simons przeproadziła się do SA w wieku dziesięciu lat)     . Powieść „Jeździec miedziany” zawiera transpozycję myśli Borysa Pasternaka z „Doktora Żywago”, głoszącej, że system totalitarny pozbawia jednostkę tego, co dla niej najcenniejsze – prywatności.

Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 426