W dniu 5 października 2009 o godz. 10.00 gościliśmy w naszej Bibliotece znaną ilustratorkę z Krakowa panią Małgorzatę Flis. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zwierzęta w tarapatach czyli literackie zoo”- który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małgorzata Flis studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowni Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku. Uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe.

Szczególnie jest znana ze swoich ilustracji do książek dla dzieci. Jako grafik i projektant pracuje we własnej firmie. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty. W Polsce z jej projektów ukazały się serie książkowe i muzyczne dla wydawnictwa „Agora”: np.: „Wielcy Kompozytorzy”, „Historia Powszechna”, „Literatura XIX wieku”. Razem z Barbarą Gawryluk jest autorką cyklu książek o przygodach sympatycznego świstaka Gwizdka. Małgorzata Flis ilustrowała tę książkę. Czytelnik tej książki razem z Gwizdkiem poznaje przyrodę Tatr. Jej projekty charakteryzują się indywidualnym podejściem do każdego tematu, użyciem wyszukanej gamy kolorystycznej oraz wykorzystywaniem umiejętności rysunkowych i malarskich w wielu rozmaitych technikach. Ilustruje ksiązki takich autorów jak:Izabela Klebańska, Barbara Gawryluk, Agnieszka Frączek, Paweł Beręsewicz

Zebrane w sali biblioteki dzieci Małgorzata Flis bardzo zachęcała do czytania książek, nawet kosztem telewizji i gier komputerowych. – Każdy z was inaczej widzi bohaterów ksiązki. Można sobie ich wyobrażać na różne sposoby. Nic tak bardziej nie rozwija wyobraźni, jak czytanie książek – mówiła. Dzieci bardzo chętnie współpracowały z ilustratorką  Malowały ulubionych bohaterów bajek i ulubione zwierzątka.

Każdą swoją opowieść pani Flis ilustrowała wspaniałymi ilustracjami wykonywanymi na zywo. Po spotkaniu w MiPBP ilustratorka udała się na spotkanie do filii bibliotecznej nr 10 w Zawadzie, gdzie już niecierpliwie czekały na nia zgromadzone dzieci.

Dziękujemy Pani Małgorzato za wspaniałe spotkania.