Dnia 7 listopada 2008 – z okazji obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości – w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny
„Polskie drogi do niepodległości 1914 – 1922”

Konkurs został zorganizowany dla szkół ponadgimnazjalnych
Powiatu wodzisławskiego.
Do udziału w konkursie wiedzy zgłosiło się osiem szkół ponadgimnazjalnych: z Wodzisławia, Rydułtów i Radlina. Konkurs składał się z dwóch etapów. Na wstępie uczniowie pisali test składający się z 40 pytań dotyczących polskich walk o niepodległość. Autorem pytań do testu był p. Grzegorz Kamiński, historyk z ZST w Wodzisławiu.Test wyłonił 16 finalisów (2 najlepsze osoby z każdej szkoły), które przechodziły do pytań ustnych.
Autorami pytań w etapie ustnym byli nauczyciele – historycy ze szkół ponadgimnazjalnych którzy również zasiedli w jury konkursu oraz bibliotekarki.
W ostatecznej czołówce znaleźli się:
I miejsce – Jakub Chocyk – ZSP im J.Tischnera w Wodzisławiu Śląskim przygotowywany przez p. Danute Kubicę
II miejsce – Grzegorz Czub – LO I w Wodzisławiu Śląskim przygotowywany przez p. Piotra Sidora
III miejsce – Michał Jurek – ZSZ w Wodzisławiu Śląskim przygotowywany przez p. Patryka Czyż
Fundatorami nagród książkowych w konkursie była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim.
Zmaganm uczestników kibicowała p. Edyta Glenc – naczelnik wydziału edukacji starostwa Powiatowego oraz Józef szymaniec – rzecznik praswy starostwa.
Uzupełnieniem uroczystego charakteru konkursu była wystawa 5 – letniej historii i działalności Jednostki Strzeleckiej 2023 w Wodzisławiu Śląskim oraz pokaz mundurów strzeleckich.