• 8 października 2015

laureatem NAGRODY im. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ,

które odbędzie się 16 października 2015 o godz. 11.00

w sali multimedialnej biblioteki

Łukasz Jarosz – ur. 1978 r. Poeta, perkusista, wokalista i autor tekstów grup Lesers Bend, Chaotic Splutter, Mgłowce. Jest laureatem wielu konkursów poetyckich, m.in. im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, im. Rafała Wojaczka, im. Rainera Marii Rilkego. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Twórczości”. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem. Jest autorem książki poetyckiej z 2014 roku pt. “Świat fizyczny”. „Pełna krew” jest szóstym tomem w jego dorobku. Zbiór wierszy „Pełna krew” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej w 2013 r. Poetycki głos Łukasza Jarosza dobiega ze środka życia. To nie poeta wysokiej kultury, wyrafinowany erudyta, ale człowiek głęboko zanurzony w świecie, przeżywający niesłychanie silnie spotkanie z przyrodą, historią, innym człowiekiem. Jarosz staje zawsze po stronie rzeczywistości, świata, w każdym tekście jest jednak autentyczny, sensualny. Wybiera zawsze wieś i przyrodę przeciwko miastu i cywilizacji, historię przeciwko współczesności, niezależnie czy jest to historia II wojny światowej, czy historia własnego dzieciństwa, nostalgię przeciwko nowoczesności, bycie przeciwko myśleniu, pracę, wysiłek fizyczny przeciwko biernej kontemplacji. Kreuje plastyczny obraz świata wiejskiego, przestrzeni żyjącej wolnym, osobnym rytmem.  Jego poezja nie jest jednak poezją nieokiełznanego żywiołu, lecz zbiorem szalenie sugestywnych obrazów, przemawiających za pomocą figury uobecnienia. Jarosz obojętny jest na tradycję gier językowych, szuka za to metafory przylegającej do świata.