Tanya Valko W Bibliotece

W środę, 19 kwietnia 2012 r. w sali multimedialnej biblioteki odbyło się spotkanie z autorką bestsellerowej sagi arabskiej – Tanyą Valko. Pod takim pseudonimem literackim ukrywa się absolwentka orientalistyki UJ, żeby nikogo nie narażać, zwłaszcza siebie i mężą, który również jest Polakiem. Od dudziestu paru lat mieszkają w krajach arabskich, ostatnio w Arabii Saudyjskiej, gdzie panuje wahhabizm, najbardziej radykalna odmiana islamu.

Książki Tanyi Valko “Arabska żona”, a potem jej kontynuacja “Arabska córka” szturmem podbiły serca polskich czytelników. Na spotkaniu w wodzisławskiej bibliotece można było nabyć premierową, trzecią cześć sagi zatytułowaną “Arabska krew”.

Krótkowłosa, pewna siebie i elokwentna autorka, ze swadą opowiadała o trudnej do zrozumienia dla Europejczyków kulturze i cywilizacji Orientu, gdzie życie codzienne reguluje szariat (islamskie prawo religijne). Chociaż opisywane w książkach sytuacje nie dotyczyły autorki osobiście, jest to jednak zapis autentycznych przypadków poznanych z autopsji, a przypisanych bohaterom sagi: małzeństwu Doroty i Achmeda, ich córkom, sąsiadom, arabskiej rodzinie. Na tle losów bohaterów autorka ukazuje dramatyzm sytuacji europejskich kobiet w krajach arabskich, różnice kulturowe i cywilizacyjne, szczególnie drastyczne dla ludzi Zachodu, fundamentalizm i terroryzm dopadający niewinnych ludzi oraz aktualną sytuację nazwaną w mediach “arabską wiosną”. Tanya Valko w swoich książkach przedstawia różne typy ludzkie, zachowanie, obyczajowośc i codzienność życia w islamie. Książki te miały być również formą ostrzeżenia, iż związek z obcokrajowcem zawsze niesie ryzyko – inny język, kultura, mentalność, a przede wszystkim religia mająca dominujący wpływ na rolę jaką pełni się w społeczeństwie.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara – ocean ciszy. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: Dość odchudzania – czas na dietęNowoczesna książka kucharska. Tanya Valko jest również autorką poczytnych powieści:  Arabska żona Arabska córka oraz Arabska krew.