• 21 września 2020
DZIAŁAMY DLA WAS!

Szanowni Czytelnicy!

• Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, po przerwie związanej z zamknięciem bibliotek w Polsce, wróciła do codziennej pracy z czytelnikami 15 maja 2020r. Korzystanie z usług naszej instytucji odbywa się zgodnie z wytycznymi dla funkcjonowania Bibliotek w trakcie epidemii COVID -19 . Na terenie Biblioteki obowiązują obostrzenia sanitarne: obowiązek zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do Biblioteki. Istnieje również rygor ilości osób przebywających jednocześnie w Wypożyczalniach.
  • Najważniejszą zmianą dla czytelników jest ograniczenie w przemieszczaniu się na terenie Biblioteki oraz w swobodnym dostępie do zbiorów. W Bibliotece Głównej zostało przygotowane specjalne stanowisko do zwrotu książek, które poddawane są kwarantannie, a następnie ponownie udostępniane Czytelnikom.
  • Użytkownicy mogą bezpośrednio skorzystać z Wypożyczalni dla dorosłych, Wypożyczalni dla dzieci, Działu Muzycznego. Bibliotekarze pomagają w wyborze literatury. Najpewniejszą i najbezpieczniejszą drogą zamawiania książek jest składanie zamówień drogą on-line (mailem na wypozyczalnia@biblioteka.wodzislaw-slaski.pl), po zapoznaniu się z naszym księgozbiorem dostępnym na stronie internetowej Biblioteki.
  • Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej, ograniczona jest działalność Czytelni. Istnieje możliwość wypożyczenia książek oraz czasopism z Czytelni, jak również proponujemy wypożyczenia międzybiblioteczne (gdy potrzebnej książki brakuje w naszych zbiorach). Realizujemy też prośby o skany potrzebnych artykułów / rozdziałów z książek / czasopism.
  • W Bibliotece istnieje możliwość skorzystania ze specjalnej wrzutni zamontowanej przy drzwiach wejściowych do Biblioteki, gdzie można zwrócić materiały biblioteczne (książki, płyty CD, nuty) w dniach i godzinach, kiedy placówka jest nieczynna.
  • Wrzutnia dostępna jest 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Materiały biblioteczne zwrócone z wykorzystaniem wrzutni zdejmowane są z konta Czytelnika w następnym dniu roboczym.
  • Biblioteka pracuje w skróconych godzinach (pn – pt: 9.00-16.00; środa: 9.00-18.00; w soboty nieczynna).
  • Wznowione zostały spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (raz w miesiącu).

Jak mówi Dyrektor Biblioteki Ewa Wrożyna-Chałupska: :

Cieszymy się, że nasi mieszkańcy chętnie korzystają z usług Biblioteki. Od 15 maja zanotowaliśmy 17090 odwiedzin Czytelników, którzy wypożyczyli 42 tys. książek. Dział Muzyczny odwiedziło 1573  Czytelników, którzy wypożyczyli 5600 płyt i audiobooków. Staramy się na bieżąco gromadzić i udostępniać nowości. Wiemy, że w tym trudnym czasie, dla wielu, książka była i jest bardzo ważna. Jest najbardziej dostępną i przyjazną formą spędzania wolnego czasu, w dobie ograniczonej możliwości udziału w innych formach kultury i  życia społecznego. Dziękuję w imieniu bibliotekarzy, wszystkim czytelnikom za aktywność, życzliwość i wierność Bibliotece oraz książce.